Jak probíhá kočičí výstava a co si na ní přichystat

 První výstava je spíš více stresující pro majitele než pro kočku.  Jak to na takové výstavě chodí a co si před ní připravit?

Úplně na začátku se musíme registrovat u příslušné organizace, sdružující chovatele koček. V ČR máme spoustu takových organizací. Díky tomu budeme moci vystavovat, založit si chovnou stanici a tak dále.

Jestli máte kocourka nebo kastráta, nemusíte mít chovnou stanici. Tu potřebujete až v okamžiku kdy plánujete koťátka. Stejně tak nemusíte kočičku hned čipovat, to je nutné až při výstavě v zahraničí.

Před výstavou se na ní pochopitelně musíme přihlásit. Naši přihlášku musí potvrdit organizace u níž jsme registrovaní. S poplatkem můžeme počkat až na výstavu nebo jej poslat na účet, tohle většinou záleží i na pořadateli výstavy. Po registraci dostanete prepozice kde bude uvedeno v kolik výstava začíná, jestli budou k dispozici židle a všechny ostatní důležité informace.

V prepozicích je uveden čas přejímky. To je čas ve kterém se musíte dostavit na výstavu. Vaši kočičku prohlídne veterinář, vyzvednete si nějaké dárky od sponzorů, případně zaplatíte poplatek. Pak se můžete přesunout k výběru místa na kterém budete vystavovat.

Po přejímce je ještě nějaký čas ve kterém si můžete připravit svou klec, případně vyřešit nesrovnalosti. No a pak už se přesouváme k posouzení. K posouzení můžete být vyzvání nebo si jej budete muset hlídat sami, záleží na organizátorech.

Po posouzení můžeme být nominování do Best in show a nebo nás může čekat posouzení od rozhodčího, který skládá zkoušky (to může nastat i před běžným posouzením). V opačném případě pro nás výstava víceméně končí, ale musíme na ní zůstat až do konce.

Jestliže jsme nominování do Best in show, pořadatelé nás vyzvou abychom se s kočkou dostavili. Hodní se po skupinách a kočičku předáme stewardovi, který jí představí před porotou.

No a to je z celé výstavy vše, my si můžeme vyzvednout ocenění a pak už odjet domů a kočičce dopřát odpočinek po náročném dni.

Co budeme na výstavu potřebovat:

  • Záclonky – dopřejí kočce soukromí v kleci a bude klidnější
  • Desinfekci – tou si vyčistíme klec a také jí můžeme použít pro návštěvníky, kteří si budou chtít kočičku pohladit
  • Záchod – bohatě stačí malý cestovní s vhodným stelivem, takovým aby se kočka nemohla ušpinit, často ale kočka za celý den na wc nepůjde
  • Misky na vodu a krmivo – sebou si vezměte také nějaké krmivo, zase se ale může stát že kočka nic nesní
  • Potřebnou kosmetiku pro kočku, hračky, případně pelíšek, deku

Existují různé bylinné spreje pro kočku aby byla klidnější, to je ovšem na zvážení. Ne každý pomůže a my tak vyhodíme nemalou částku zbytečně. Proti přirozenému chování nic neuděláme.

Další přípravy přípravy záleží na plemeni. U dlouhosrstých musíme věnovat moře času péči o srst, to ale u krátkosrstých odpadá. Důležité je kočičce ostříhat tak dny před výstavou drápky (bude to bezpečnější pro Vás i okolí 😀 ).

Nezapomeňte, není důležité vyhrát ale zůčastnit se a hlavně si celý den užít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *